Coraz częściej przedsiębiorstwa, chcąc uciec przed kosztami
zatrudniania i obsługi kadrowej, decydują się na zatrudnianie za pośrednictwem
firm zewnętrznych. W takim wypadku formalnym pracodawcą jest agencja
zatrudnienia, rzeczywistym zaś – firma, dla której dany pracownik świadczy
pracę. Jak zatem cały ten galimatias ująć w CV, ab było to czytelne?
W zdecydowanej większości przypadków kandydaci nie znają
osób prowadzących rekrutacje, nie wiedzą nic o ich przygotowaniu zawodowym,
doświadczeniach, nie mówiąc już o sposobie myślenia i interpretowaniu czytanych
aplikacji. Dlatego też CV musi być czytelne, a informacje w nim zawarte muszą
być jasno sprecyzowane, tak, by nie budziły wątpliwości lub nie pozwalały się
interpretować na niepożądane sposoby.
Jak więc zapisać zatrudnienie za pośrednictwem agencji
zatrudnienia, by rekruter wiedział o co nam chodzi?
Przykład:
Jan Kowalski jest formalnie zatrudniony przez Agencję
zatrudnienia ABC sp. z o.o. (zawarł z nią umowę o pracę), natomiast realnie
świadczy pracę dla firmy QWERTY S.A (przychodzi tam codziennie do pracy, ma tam
przełożonego, przed którym odpowiada itp.).
W takim wypadku zapis tego doświadczenia zawodowego może
wyglądać następująco:
01.02.2014 – 01.06.2014 QWERTY
S.A. (za pośrednictwem ABC sp. z o.o.)
Stanowisko:
Starszy Księgowy
Zakres
obowiązków:
-
dekretacja faktur, przypisywanie kosztów
-
itd.
Równie dobrze możemy to zapisać jak poniżej:
01.02.2014 – 01.06.2014 ABC
sp. z o.o. (świadczenie pracy dla QWERTY S.A.)
Stanowisko:
Starszy Księgowy
Zakres
obowiązków:
-
dekretacja faktur, przypisywanie kosztów
-
itd.
Oczywiście, można tą zależność zapisać na wiele innych
sposobów.
Wielu kandydatów nie zawiera w swoim CV takiego rozróżnienia – nie jest
to kardynalnym błędem, jednak sprawia, że treści zawarte w naszym CV mogą
zostać błędnie zinterpretowane. Ma to znaczenie, gdy pracodawca szuka
kandydatów z tej samej branży lub posiadających doświadczenie w podobnym
środowisku pracy. Agencje zatrudnienia, tak jak inne typy firm, mają swój
specyficzny charakter, który rzutuje na specyfikę pracy czy też zakres obowiązków.
Choć nazwa stanowiska „Starszy księgowy” może występować w agencji zatrudnienia
oraz w firmie produkcyjnej, osoby zatrudnione w obu tych miejscach stykają się
z innym charakterem, ilością czy też natężeniem zadań. Do tego dochodzą również
różnice wynikające stricte ze specyfiki danej branży – np. inne przepisy podatkowe mają znaczenia
dla pośrednictwa pracy, a inne dla przemysłu oponiarskiego. Także uwzględnienie
realnego miejsca wykonywania pracy w takim przypadku jest istotne.
Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.
OdpowiedzUsuńCzy taki outsource'ing działa sprawnie? Wiem, że w przypadku kilku firm się to sprawdza, ale inne są po prostu przechowalnią i dodatkową stroną, która powie kandydatowi „oddzwonimy”...
OdpowiedzUsuńMam to samo pytanie. Proszę o jakieś informacje...
UsuńPonawiam... Ktoś coś?
OdpowiedzUsuńWitam, na to pytanie - niestety - nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Są firmy outsourcingowe o wysokiej kulturze organizacyjnej i dobrej organizacji, gdzie stawia się na długofalową współpracę z pracownikami i całymi zespołami. Są to między innymi firmy, których działalnością jest stricte wypożyczanie wysoko wykwalifikowanych specjalistów innym firmom. Takie rozwiązanie często stosuje się w branży IT. Są również firmy, które zajmują się krótkoterminowym dostarczaniem pracowników do prac sezonowych lub prac fizycznych. W obu przypadkach mogą zdarzyć się firmy pośredniczące, które nierzetelnie będą podchodzić do zatrudniania pracowników czy też do przestrzegania ustaleń o warunkach pracy i płacy.
OdpowiedzUsuńW życiu napisałam chyba z milion CV. Pracowałam w przeróżnych miejscach i u różnych pracodawców- rzadko uczciwych. I owszem- dobrze jest napisać dobre CV, ale jeszcze lepiej jest wreszcie się odważyć i otworzyć własną firmę. Ja postanowiłąm z przyjaciółką otworzyć włąsny biznes. Zanalzłyśmy reweacyjne rozwiązanie, czyli gotowe spółki do kupienia i zaczynamy! :)
OdpowiedzUsuńZ całą pewnością są o informacje warte uwagi :)
OdpowiedzUsuńJa pracowałem 3 lata w Dani i bez problemu dopisuję sobie do CV, mimo że było to przez agencję. Co do CV to ważne aby nie koloryzować i lepiej napisać prawdę niż żeby to miało wyjść na rozmowie bo prowadzi to do niezręcznych chwil.
OdpowiedzUsuńswietna strona ja swgo czasu szukałem na [url]https://www.kariera.pl[/url] ale tam serwis się nie rozkręcił
OdpowiedzUsuńPewnie, że niektórym firmom to się opłaca. Ale u mnie na przykład mimo tego, że myślałam, że tak będzie lepiej przyniosło to odwrotny rezulatat. Teraz już korzystam z dobrych doradców i dzięki KRS dla firm wychodzę na prostą. Także to nie jest tak, że outsourcing zawsze obniży wam koszty.
OdpowiedzUsuńCiężko niektóre rzeczy dokładnie zweryfikować. Jednak na pewno też zależy do jakiej firmy i na jakie stanowisko się ubiegacie. Każde CV trzeba indywidualnie dopasować.
OdpowiedzUsuńJa osttanio korzystałem z usług agencji pośrednictwa pracy MG Solutions u siebie w mieście i nie było żadnych problemów z moim CV. Jeśli chodzi o szukanie pracy poprzez takie agencje, to moim zdaniem jest to jak najbardziej dobre rozwiązanie jeśli zależy wam na szybkim znalezieniu dobrze płatnej pracy
OdpowiedzUsuńZnaczenie ma przede wszystkim miejsce pracy a nie to kto rzeczywiście pośredniczy w zatrudnieniu. I to przede wszystkim powinno się znaleźć w tworzonym CV. Kolejny pracodawca nie będzie wymagał do wglądu naszych umów dotychczasowych. Nie będzie dla niego różnicą że zatrudnienie miało miejsce przez agencję.
OdpowiedzUsuńTen komentarz został usunięty przez autora.
OdpowiedzUsuńPrzez taką agencję wiele osób próbuje również zatrudniać cudzoziemców i przyznam Wam szczerze, że jest to świetne rozwiązanie dla wielu firm. Zerkajcie na stronę http://pracaelastyczna.pl/o-czym-powinien-pamietac-przedsiebiorca-zatrudniajacy-cudzoziemcow/ jeśli chciecie znaleźć sobie odpowiednią pomoc.
OdpowiedzUsuńAgencja zatrudnienia naprawdę potrafi pomóc i wg mnie nie ma znaczenia w CV.
OdpowiedzUsuńSama jakiś czas byłam zatrudniania przez firmę zewnętrzną. Wygodne rozwiązanie dla pracodawców a co do pracowników to już zależy od tego jaka to firma i czy jest wypłacalna. U mnie z ta wypłacalnością był problem właśnie dlatego musiałam z pracy zrezygnować. Ale na szczęście przeglądając ogłoszenia o pracę w Polsce znalazłam dość szybko odpowiadające mi zatrudnienie. Na lepszych warunkach.
OdpowiedzUsuńJak dla mnie, najbardziej opłacalnym CV jest to pracownika fizycznego. Uważam, że ludzie, którzy potrafią pracować fizycznie dadzą radę naprawdę na wszystkich stanowiskach. Tutaj jest bardzo fajny wzór CV pracownika fizycznego https://cvwork.pl/kategoria/cv-pracownika-fizycznego/ i artykuł, który pomoże takowe stworzyć.
OdpowiedzUsuńJako pracodawca też korzystam z pośrednictwa biura zatrudnienia i muszę przyznać, że to doskonałe rozwiązanie. Profit Group doskonale zajmuje się rekrutacją, legalizacją pobytu, obsług kadrowej, planowania oraz organizacją pracy zatrudnionych pracowników. Poza tym osoby z Ukrainy, Mołdawii i Białorusi są bardzo chętne do podejmowania prostych fizycznych prac.
OdpowiedzUsuńInteresujący wpis. Wszystko co warto znać
OdpowiedzUsuńBardzo pomocny artykuł. Wiele osób korzysta z agencji pracy, dlatego warto wiedzieć jak wpisać takie zatrudnienie w CV.
OdpowiedzUsuńFajny ten post!
OdpowiedzUsuńwspaniały wpis
OdpowiedzUsuńNIe polecam zatrudniania przez agencje pracy.
OdpowiedzUsuńPraca przez agencje nie jest fajna!
OdpowiedzUsuńOdpowiednie podejście do każdego pracownika jest kluczowe, każda osoba jest inna i nie można na nią patrzeć tylko przez pryzmat zawodowych osiągnięć i kompetencji. Bardzo polecam sprawdzić jakie narzędzia do oceny predyspozycji pracownika przygotowała dla Was firma https://extended.tools/. Pomogą one ocenić talenty, mocne strony osoby, obszary do rozwoju.
OdpowiedzUsuńtrzeba mieć dobre CV
OdpowiedzUsuńwazne co sie umie
OdpowiedzUsuńBardzo ciekawy artykuł. Mnóstwo osób ma w swoim doświadczeniu zawodowym zatrudnienie przez agencję.
OdpowiedzUsuńPrzydatny wpis :)
OdpowiedzUsuńCenne informacje. Wpis jak najbardziej pomocny
OdpowiedzUsuńOd siebie mogę polecic nowoczeszne narzędzia HR z https://extended.tools/ Ułatwią wam zatrudnenie nowych pracowników dzięki analizom behawioralnym. To świetne, nowoczesne narzędzie do sprawdzenia stylu zachowań potencjalnych kandydatów.
OdpowiedzUsuńmozna i tak
OdpowiedzUsuńBardzo ciekawy wpis
OdpowiedzUsuńWspółpraca z firmą zewnętrzną w zakresie zatrudniania pracowników to mnóstwo korzyści dla firmy. Taka agencja pracy może przejąć na siebie obowiązki związane z rekrutacją ale i z rozliczeniami z urzędami, zajmuje się szeroko pojętymi kwestiami kadrowymi. Jeśli myślicie o takiej współpracy jako firma to na stronie https://kono.jobs/ znajdziecie ofertę jednej ze sprawdzonej i polecanej agencji.
OdpowiedzUsuńZnalezienie dobrego pracownika jest trudne. Jeżeli często znika na L4 - warto wprowadzić audyt nieobecności w pracy.
OdpowiedzUsuńZgadza się, praca przez agencje zatrudnienia może być dobrą opcją ze względu na elastyczność i różnorodność ofert. Jednym z wyzwań może być brak stałej pewności zatrudnienia, ale z drugiej strony, może to być szansa na zdobycie różnorodnego doświadczenia zawodowego. Co sądzisz na temat stabilności zatrudnienia w tym modelu pracy?
OdpowiedzUsuńFirma https://outworking.pl/ zajmuje się badaniem potrzeb i oczekiwań klientów, analizują ich sytuacje i szuka najlepszych rozwiązań. Jeśli marzycie o rozwijaniu swojego własnego biznesu to warto sprawdzić na ofertę od tej firmy. Warto też podjąć z nimi współpracę na dłużej. Polecam.
OdpowiedzUsuń