Jednym z najczęstszych grzechów popełnianych przez kandydatów, jest grzech niedomówienia. Możemy być najwybitniejszymi specjalistami, lecz cóż z tego, jeśli nie dajemy rekruterowi szansy, by się o tym dowiedział w trakcie czytania naszych dokumentów aplikacyjnych.
Przyjmuje się, że trakcie opisywania doświadczenia zawodowego w CV, uwzględnia się okres zatrudnienia (najlepiej z dokładnością co do miesiąca), nazwę firmy i obejmowanego stanowiska, a także wynikające z niego główne obowiązki. Taki zapis może mieć taką formę:
10.2011 - 12.2012 Miejsce pracy: XYZ Company S.A.
Stanowisko: Trener wewnętrzny
Zakres obowiązków:
- diagnozowanie potrzeb szkoleniowych
- redagowanie scenariuszy szkoleń
- tworzenie materiałów szkoleniowych
- ewaluacja szkoleń
Wielu kandydatów, którzy mięli okazję prowadzić własną działalność gospodarczą również stosuje taki sposób zapisu doświadczenia, jednak... odstępują od niego, pisząc właśnie o okresie samozatrudnienia. W CV pojawia się wówczas ubogi zapis podobny do niniejszego:
12.2000 - 03.2010 Własna działalność gospodarcza
I to wszystko. Rekruter nie wie co było przedmiotem tejże działalności, co należało do obowiązków kandydata czy też nie ma pojęcia o tak podstawowej kwestii, jak w jakiej branży funkcjonowała osoba ubiegająca się o pracę.
Pisząc o własnej działalności gospodarczej, należy więc opisywać ją tak, jak doświadczenia nabyte w innych firmach, uwzględniając zakres obowiązków i uwypuklając te zadania, które są spójne z wymogami stanowiska, o które się ubiegamy.
To ciekawa uwaga - bo rzeczywiście wiele osób poprzestaje na takim właśnie stwierdzeniu. Myślę jednak, że wynika to z tego, że taki pracownik po prostu jest na tzw. samozatrudnieniu - tak więc niezbyt ma czym się pochwalić, a zamieszczona informacja ma raczej charakter informacyjny (gdyby np. potencjalny pracodawca preferował współpracę B2B)
OdpowiedzUsuńCiekawy wpis :)
OdpowiedzUsuńZgadzam się. Dobra uwaga!
OdpowiedzUsuńSytuacja ta dotyczy zarówno osób, które mają podpisaną z "pracodawcą" umowę o współpracy gospodarczej (czyli jest związany czymś co ma naśladować postanowienia umowy o pracę), jak i małych przedsiębiorców, którzy pragną zamknąć działalność i zacząć pracować na etacie. W każdym z tych przypadków warto napisać w CV, czym się dana osoba zajmowała i w jakich zadaniach ma doświadczenie.
OdpowiedzUsuńSłusznie, że zwróciłaś uwagę na ten problem. Nie rozumiem, dlaczego ludzie pomijają tą pozycję w swoich CVkach, wydawaćby się mogło, że własna dzialalność gospodarcza to powód do zadowolenia, a nie do ukrycia :). Wartto o tym wspominać, stawia to potencjalnego pracownika w dobrym świetle przed pracodawcą.
OdpowiedzUsuńTen komentarz został usunięty przez administratora bloga.
OdpowiedzUsuńBardzo fajnie, że opisałeś ten problem. Ja również zauważyłem ten problem u wielu moich kolegów i koleżanek, ludzie traktują prowadzenie swojej działalności gospodarczej jako coś gorszego od umowy o pracę i na etat. Pozdrawiam serdecznie!
OdpowiedzUsuńDokładnie, jak masz tylko działalność jednoosobową, sam sobie radzisz, nie zatrudniasz ludzi na etacie, to jesteś postrzegany jako ktoś gorszej kategorii, np. jak osoba, która nie poradziła sobie na rynku pracy.
OdpowiedzUsuńBardzo częsty błąd! tak się przyznam że sam coś w tym stylu popełniłem ale kazano mi poprawić i wyszczególnić co z czym itp dopiero wtedy zakumałem o co im chodzi, niby napisałem CV ale nie dokładnie a to błąd!
OdpowiedzUsuńCenna wskazówka. Z doświadczenia wiem, że wiele osób zapomina o takim dokładnym rozpisywaniu.
OdpowiedzUsuńMoim zdaniem jeżeli prowadziliśmy działalność gospodarczą, warto dokładnie opisać ją w CV. Działalność na głowie = wszechstronne obowiązki, zwłaszcza dobra okazja dla wykazania się na szczeblach menadżerskich i kierowniczych.
OdpowiedzUsuńOsobiście przez dwa lata prowadziłem działalność, którą można powiedzieć... "wyczerpałem", a adnotację o własne DG ująłem w CV poszukujący później pracy.
Szczerze nigdy nie zastanawiałam się nad tym aby swoja działalność opisać w CV, bo niby prowadzę swoją działalność to już mnie to nie interesuje, a to mój błąd, muszę to zmienić. Dzięki za otwarcie umysłu.
OdpowiedzUsuńA ja mam pytanie, jak ładnie ująć w CV, że się pracowało u kogoś (przedstawiciel handlowy) na własnej działalności?
OdpowiedzUsuńWpis pouczający. Na pewno wykorzystam. Swoją działalność prowadzę już kilka lat i w sumie nie zastanawiałam się jak to ująć w CV, bo nawet na to czasu nie było.
OdpowiedzUsuńNajlepsze jest wtedy, gdy w CV umieszcza się nazwę własnej firmy (tak jak Ja), opisuje działalność, wszystko cacy - ale ten uśmiech gdy widzą, że się prowadzi witrynę pod adresem www.zgred.pl - bezcenne. Od razu rozmowa się klei ;)
OdpowiedzUsuńJa podczas pisania własnego CV również wspomniałem o tym że prowadzę własną działalność gospodarczą. Jednak wspomniałem również o tym, czym zajmuję się w ramach prowadzenia DG i co może wykorzystać z tego potencjalny pracodawca.
OdpowiedzUsuńHej. Jeśli prowadzisz własną firmę, polecam współpracę z firmą Anegis microsoft dynamics. Zajmują się oni nie tylko konsultingiem, ale też np. wdrożeniami systemów ;)
OdpowiedzUsuńHej. Jeśli prowadzisz własną firmę, polecam współpracę z firmą Anegis microsoft dynamics. Zajmują się oni nie tylko konsultingiem, ale też np. wdrożeniami systemów ;)
OdpowiedzUsuńCenna uwaga przy CV o własnej działalności może kiedyś się przyda ;)
OdpowiedzUsuńDo prowadzenia własnej działalności myślę, że warto zainwestować w przemysł 4.0 od ax-dynamics. Najbardziej rozbudowane narzędzie na Polskim rynku mające duży wpływ na działanie firmy.
OdpowiedzUsuńu mnie najlepiej sprawdził się Microsoft Exchange który możecie znaleźć na stronie https://www.host-exchange.pl/, ogólnie działania w chmurze są bardzo wygodne i bezpieczne.
OdpowiedzUsuńUważam, że prowadzenie firmy jest pomysłem zdecydowanie lepszym niż praca na etat - niestety, nie każdy jednak się do tego nadaje...
OdpowiedzUsuńZgadzam się z wpisem na blogu, jeżeli dopisujemy własną działalność do CV to powinno być to opisane dokładnie tak jak w przypadku dodawania doświadczenia z innych firm. Mam tu oczywiście na myśli zakres obowiązków oraz czym firma się zajmowała. Polecam odwiedzić księgarnia biznesowa i wypożyczyć pozycje traktujące o biznesie dzięki czemu będziemy bez trudu wiedzieć jak postępować w danej sytuacji.
OdpowiedzUsuńProwadzenie własnego biznesu może być o wiele lepszym pomysłem niż praca u kogoś w firmie. Jeśli znajdziemy dobry pomysł na sprzedaż naszych usług bądź produktów, to możemy zarobić o wiele więcej niż u kogoś na etacie. Bardzo przydatny wpis i fajnie się tego czyta.
OdpowiedzUsuńZgadzam się w całej rozciągłości, prowadzenie firmy nie jest dla każdego, to jasne, jednak możemy otoczyć się zawsze ludźmi którzy nam pomogą. Mogą to być ludzie od finansów i rachunkowości(jak np.ta firma), ludzie mający pojęcie o zarządzaniu ludźmi. Najważniejszy w mojej opinii jest pomysł, jeżeli jest on ciekawy i dopracowany to powinno nam się udać :)
UsuńNie widzę żadnego powodu, aby zakładanie działalności gospodarczej, oraz zdobyte w związku z tym, miały być pominięte w CV. Myślę, że niezależnie od branży, taka forma zatrudnienia może tylko zadziałać na naszą korzyść. Przecież w takiej sytuacji, wymagana jest nie tylko wiedza do wykonania zlecenia, ale tez cały szereg umiejętności niezbędny do prowadzenia firmy.
OdpowiedzUsuńZałożenie własnej firmy to poważna sprawa, dlatego zastanawiam się nad tym porządnie. Myślę, że będzie to dobra decyzja w moim życiu, ale najpierw muszę sobie wszystko zaplanować i zorganizować.
OdpowiedzUsuńWłasna działalność to znacznie większa odpowiedzialność niż praca na UoP.
OdpowiedzUsuńZ tym oczywiście należy się jak najbardziej zgodzić. Praca na umowie jest dużo mniejszym obciążeniem psychicznym, pracujemy 8-10 godzin, kończymy i nasze problemy się kończą. W przypadku pracy na działalności musimy być praktycznie dostępni całą dobę, dodatkowo zapomnijmy o weekendach wolnych. Niezapłacone faktury nie raz i nie dwa dadzą nam się we znaki :)
Usuń:)
OdpowiedzUsuńTen komentarz został usunięty przez autora.
OdpowiedzUsuńWszystko można na swoją korzyść obrócić, trzeba tylko dobrze zargumentować. Jeżeli macie swoją firmę to zainteresujcie się reklamą i takimi firmami jak https://martis-consulting.pl
OdpowiedzUsuńNo, a co jeśli ktoś ma własny sklep internetowy? Jak to zaznaczyć w CV i czy ma to ogromne znaczenie? Zastanawia mnie taka kwestia, jak spogląda na to pracodawca. U mnie na razie dopiero początki biznesu i załatwianie systemu płatności https://www.przelewy24.pl/ ale chciałabym dodatkowo się gdzieś zatrudnić.
OdpowiedzUsuńFajny artykuł. Pozdrawiam serdecznie.
OdpowiedzUsuńWszystko zależy od tego po co nam takie CV, ale zawsze można to wpisać. Ja prowadząc własną firmę lubię inwestować w innowacyjność. Dlatego używam specjalnego systemu CRM https://www.connecto.pl/crm-dla-srednich-firm/ który mnie w tym wspomaga.
OdpowiedzUsuńBardzo długo prowadzę własną działalność i nie planuję nic zmieniać, ani szukać pracy, bo radzę sobie dobrze i w pełni mogę poświęcić się rozwojowi całej firmy. Na stronie http://pracaelastyczna.pl/outsourcing-plac-czy-to-sie-oplaca/ znalazłam dodatkowo świetny sposób na to, aby znaleźć pomoc w prowadzeniu kadr i płac. Super!
OdpowiedzUsuńOd jakiegoś czasu prowadzę włąsną działalność i dzisiaj natrafiłem na taki artykuł https://siteworld.pl/2020/06/26/co-to-jest-robotic-process-automation/ odnośnie automatyzacji. Czy ktoś z was może korzystał z takich rozwiązań i może mi coś więcej na ten temat powiedzieć?
OdpowiedzUsuń:)
OdpowiedzUsuńBardzo fajnie napisane. Jestem pod wrażeniem i pozdrawiam.
OdpowiedzUsuńBardzo fajnie napisane. Jestem pod wrażeniem i pozdrawiam.
OdpowiedzUsuńJeśli chcesz hadlować za granicą to polecam skorzystać z pomocy tej firmy https://ccrw.pl/certyfikat-przeciwwybuchowy-gost-r-ex/ Pomogą ci załatwić wszystkie niezbędne dokumenty. Moim zdaniem warto postawić na eksport na rynki wschodnie.
OdpowiedzUsuńDużo przydatnych informacji
OdpowiedzUsuńBardzo fajny artykuł. Jestem pod wrażeniem.
OdpowiedzUsuńTak naprawdę ja od niedawna prowadzę moją działalność gospodarczą i jak najbardziej na ten moment wszystko jest w porządku. Podoba mi się również to co przeczytałam na stronie https://www.connecto.pl/obieg-dokumentow-ksiegowych/ i faktycznie sam obieg dokumentów księgowych jest dość ważny.
OdpowiedzUsuńInteresujący i bardzo pomocny artykuł. Warto było tutaj zajrzeć
OdpowiedzUsuńŚwietny tekst! Od roku nie czytałam tak wartościowego artykułu.
OdpowiedzUsuńPodoba mi się Twój styl pisania
OdpowiedzUsuńŚwietne oprogramowanie dla firm znajdziesz tutaj https://www.gecos.pl/produkty/comarch-erp-altum/. Jestem pewna, że pomoże ci usprawnić firmę. Ja jestem jak najbardziej za korzystaniem z takich rozwiązań.
OdpowiedzUsuńJeśli chodzi o informację na temat biznesu i obecnej sytuacji w kraju oraz na świecie to warto zajrzeć tutaj portal Niezależna. Zawsze znajdziesz tam rzetelne informacje.
OdpowiedzUsuńJeśli szukacie ciekawych artykułów zwiazanych z prowadzeniem bizesu to myślę, ze ten blog https://adrianpakulski.pl/ może was zainteresować. Pan Adrian ma ogromną wiedzę na temat biznesu i stara się ją przekazac na swoim blogu.
OdpowiedzUsuńMyślę, że własny biznes w CV jest ciekawym rozwiązaniem kiedy ktoś ubiega się na stanowisko kierownicze. W takim wypadku własna firma potwierdza umiejętność organizacji i tak dalej. Swoją drogą orientuje się ktoś, jakie są wymogi przy wysyłaniu CV obecnie? Potrzebny podpis biometryczny, czy to zależy indywidualnie od pracodawcy?
OdpowiedzUsuńA może przydadzą się Wam różne profesjonalne usługi i narzędzia? Firma Mix-Graf specjalizuje się w tego typu usługach. Na ich stronie znajdziecie do nich kontakt. Warto się skontaktować i dogadać wszystkie szczegóły.
OdpowiedzUsuńNajprościej byłoby zastosować uniwersalne CV i poprostu dopisanie do niego naszej działalności jednak osobiście nie polecam takiego rozwiązania. Rekruterzy dostają całą skrzynkę takich samych lub podobnych cv a nasze powinno się wyróżniać aby zwiększyć nasze szanse :)
OdpowiedzUsuńJak już prowadzi się własną działalność to po co to cv. Jeśli przemyślimy jaki biznes chcemy prowadzić to na pewno odniesiemy sukces i nie będziemy myśleć o powrocie na etat. Jeśli są jakieś problemy przy tym prowadzeniu biznesu to może takie wydarzenie jak https://azitylkokobieta.pl/ będzie godne uwagi? To konferencja zrzeszająca aktywne zawodowo, niezależne kobiety. Działa motywująco, daje wskazówki na temat przedsiębiorczego zarządzania firmą i karierą.
OdpowiedzUsuń