Oferty pracy przebrane, curriculum vitae i list motywacyjny
napisane – nie pozostało już nic innego jak dodać dokumenty aplikacyjne do
treści e-maila i wysłać je do naszego przyszłego pracodawcy.
Pojawia się jednak jeden problem – co napisać w treści
wiadomości?
W rzeczywistości nie trzeba pisać wielkich elaboratów,
ponieważ, to co najważniejsze w tej wiadomości, to dołączone do niej
załączniki. Redagując treść e-maila powinniśmy – przede wszystkim – jasno napisać,
na jakie stanowisko aplikujemy. Pracodawca, do którego kandydujemy może
prowadzić jednocześnie wiele procesów rekrutacyjnych, dlatego tak ważne jest,
by nasza aplikacja trafiła do właściwej grupy CV.
Warto też zwrócić uwagę na estetykę wiadomości i poprawność
językową czy też właściwą pisownię. Treść e-maila jest pierwszym naszym komunikatem,
jaki przeczyta pracodawca. Jeżeli chcemy się zaprezentować jako porządny,
kulturalny kandydat, pamiętajmy o elementach właściwych dla oficjalnej korespondencji.
Przykładowa treść e-maila może prezentować się następująco:
Witam,W nawiązaniu do Państwa oferty pracy zamieszczonej na portalu dam_prace.pl, pragnę zgłosić swoją kandydaturę na stanowisko Głównej Księgowej. W załączniku przesyłam dokumenty aplikacyjne – życiorys oraz list motywacyjny.Z poważaniemAnna Nowak
Bardzo dobry wzór przykładowego maila o pracę, moim zdaniem lepiej napisać krótko i zwięźle niż napisać nic niewnoszącego maila. E-mail jest to bardzo często pierwszy kontakt Pracodawcy w przyszłym pracownikiem, więc warto napisać go starannie :)
OdpowiedzUsuńAbsolutnie nie wolno używać zwrotu "Witam" wobec osoby na wyższym stanowisku. Reszta ok.
OdpowiedzUsuńJa kiedyś wpisywałem też w treści wiadomości "Zapraszam też na moją stronę internetową www......" i zawsze się zastanawiałem czy ktoś to przeczyta, czy tylko otwiera CV.
OdpowiedzUsuńNie zaczyna się wiadomości od "Witam" tylko "Szanowni Państwo", "Szanowna Pani" itd. Są ludzie, którzy nie odpowiadają na wiadomości gdy tylko zobaczą słowo "Witam"
OdpowiedzUsuńNie podchodziłabym do powitania poprzez "Witam" aż tak restrykcyjnie, uważam, ze jest ono poprawne. Proszę zwrócić uwagę, że korespondencja za pośrednictwem e-mail rządzi się mniej restrykcyjnymi prawami, aniżeli korespondencja tradycyjna. Niemniej, nadal należy stosować wszelkie formy grzecznościowe, czy też pisanie bezpośrednich zwrotów do adresata wielką literą. Może się wydawać, że pisanie "Pan/Pani" wielką literą to coś oczywistego, jednak bardzo wielu kandydatów ma z tym kłopoty (nie mówiąc już o interpunkcji, gramatyce, a nawet ortografii).
OdpowiedzUsuńA jak się ma sprawa z załącznikami do maila? Czy należy wysyłać tylko CV z listem czy można dołączyć również referencje z poprzednich stanowisk oraz skany dyplomów? Tylko że wtedy taki mail zajmuje więcej miejsca na skrzynce.
OdpowiedzUsuń@Anonimowy Wystarczy samo CV. Często treść samego maila ma małe znaczenie, dla rekrutera, który właśnie szuka nowego pracownika najważniejsze będą kompetencje w CV, o referencje dopyta
OdpowiedzUsuńJakie "Witam"?
OdpowiedzUsuńJak widzę "Witam" to wiem, że nadawca jest debilem i nie ma sensu czytać dalej.
OdpowiedzUsuńDzisiaj mamy zadanie bardzo ułatwione bo do większości firm CV możemy wysłać drogą elektroniczną.
OdpowiedzUsuńChyba grzecznościowo lepiej dzień dobry :)
OdpowiedzUsuńGrunt to znaleźć dobre ogłoszenie o pracę. Od tego zaczynamy. Jeśli nie znacie portalu https://wroclaw.geopraca.pl/oferty-pracy/dolno%C5%9Bl%C4%85skie/ to myślę, że warto się z nim zapoznać. To są ogłoszenia dla województwa dolnośląskiego, ale można znaleźć taki serwis dla każdego województwa. Oprócz tego ogłoszenia są podzielone na różne miasta. Jeśli szukamy pracy lokalnie to tam powinno się udać. Znajdziecie pełny przegląd ofert, na różne stanowiska.
OdpowiedzUsuńdzieki za rady
OdpowiedzUsuńPracy można szukać nie tylko bezpośrednio przez ogłoszenia danych firm ale także przez agencje pracy. Takie firmy zatrudniają pracowników i świadczą dla przedsiębiorców tak zwany leasing pracowniczy. Szczegóły możecie sprawdzić na stronie jednej z polecanej agencji a dokładnie https://kono.jobs/outsourcing-pracowniczy/ . Oni zajmują się rekrutacją osób z kraju ale i z innych państw, na przykład z Ukrainy.
OdpowiedzUsuńA potem na rozmowie rekrutacyjnej i tak wszystko wychodzi, nawet najlepiej napisanym mailem nie uda się zdobyć zatrudnienia niestety. Tym bardziej, że rekrutujący mają dostęp do takich narzędzi jak https://extended.tools/extended-disc-analiza-indywidualna/ i są w stanie bardzo dobrze ocenić pracownika jeszcze zanim podpiszą z nim umowę.
OdpowiedzUsuńciekawa treść i konkretny wpis
OdpowiedzUsuńrzetelne treści i fajne wpisy
OdpowiedzUsuń