Poszukiwanie pracy można porównać do podróży. Jeśli chcesz osiągnąć upragniony cel, musisz przed rozpoczęciem wyprawy solidnie się przygotować. Dobra organizacja procesu, jakim jest poszukiwanie pracy, pozwoli na lepszą kontrolę i bardziej rzetelną ocenę podejmowanych działań, a także pomoże uniknąć kłopotliwych sytuacji podczas obierania telefonu od potencjalnego pracodawcy słowami: ,,,eee... właściwie z jakiej firmy pan dzwoni? Wysłałem tyle CV, że już nie pamiętam na jakie stanowiska..." (proszę uwierzyć, że takie szczere wyzwanie nie wywiera zbyt dobrego pierwszego wrażenia).
PROWADŹ ZESTAWIENIE
Nie ważne na ile ofert pracy aplikujesz - zawsze na początku poszukiwania pracy zakładaj plik (dobrze sprawdza się w tym przypadku arkusz kalkulacyjny), w którym będziesz prowadzić zestawienie firm i stanowisk, do których aplikowałeś.
Zestawienie może przybrać formę tabeli, która może zawierać następujące pozycje:
- data wysłania aplikacji (CV i listu motywacyjnego)
- nazwa firmy
- nazwa stanowiska
- link do oferty pracy
Tak zebrane informacje pomogą nam w kontrolowaniu całego procesu szukania pracy. Warto mieć wydrukowaną tabelę z notatkami zawsze przy sobie (np. w podręcznym kalendarzu), by w sytuacji, gdy dzwoni do nas rekruter, szybko móc przypomnieć sobie o jaką firmę i stanowisko, o które się ubiegaliśmy. Jeśli odpowiadamy na niewiele ofert pracy, można ich treści wydrukować i również nosić przy sobie wraz ze wspomnianym już zestawieniem.
ZAŁÓŻ OSOBNY FOLDER
Częstym błędem kandydatów jest wysyłanie listów motywacyjnych dedykowanych innej firmie, aniżeli do tej, do której się aplikuje. Z pewnością nie robi to dobrego wrażenia - można taką gafę zinterpretować, jakoby kandydat nie poświęcał zbyt wielkiej uwagi firmie, do której właśnie wysłał dokumenty aplikacyjne. W celu uniknięcia pomyłek, warto założyć w komputerze osobny folder, np. o nazwie ,,Praca". Z kolei w tym folderze można utworzyć dodatkowe foldery o nazwach odpowiadających nazwom firm, do których aplikujemy. W każdym z tych folderów zapisujmy CV i listy motywacyjne, które chcemy wysłać lub już wysłaliśmy do danej firmy. Warto w tym miejscu przypomnieć, że najlepiej jest zapisywać pliki nazywając je własnym imieniem i nazwiskiem (ułatwia to pracę rekruterowi), np. ,,CV Jan Kowalski".
W folderach noszących nazwy firm warto również zapisać treść ofert pracy, na które aplikowaliśmy - w portalach pracy są one publikowane przez określony czas, a więc może się zdarzyć, że link do ogłoszenia, który zawarliśmy w naszym - wcześniej wspomnianym - zestawieniu, będzie już nieaktywny.
Dlaczego tak ważne jest, by przechowywać treść oferty pracy, na którą aplikowaliśmy? Ponieważ jest to najlepsza ,,ściąga" przed rozmową kwalifikacyjną - w treści ogłoszenia znajdują się informacje na temat najistotniejszych kwestii, o które osoba prowadząca rekrutację, może zapytać podczas rozmowy kwalifikacyjnej.
ZORGANIZOWANY CZYLI DOBRZE PRZYGOTOWANY
Dobra organizacja procesu poszukiwania pracy przekłada się na powodzenie naszej kandydatury na każdym etapie rekrutacji. Podczas rozmowy telefonicznej z rekruterem natychmiast jesteśmy w stanie przypomnieć sobie o jakie stanowisko chodzi. Przed samą rozmową kwalifikacyjną możemy dobrze się przygotować poprzez dogłębną analizę i refleksję nad ofertą pracy, na którą aplikowaliśmy. Czytając ze zrozumieniem treść ogłoszenia możemy przewidzieć, jakie zagadnienia pojawią się w trakcie rozmowy rekrutacyjnej. Dobrze przygotowany kandydat, rzadko bywa zaskakiwany, a więc - z reguły - wypada dobrze w trakcie spotkania z rekruterem. Grunt więc, to dobra organizacja.
Przy zakładaniu firmy należy pamiętać, że każda firma, mała czy też duża generuje odpady. Nawet jeśli są to same dokumenty warto zadbać o odpowiednie kontenery, worki i segregować śmieci.
OdpowiedzUsuńTo samo można powiedzieć i o firmie. Zdarzyło mi się nie raz podać pewne informacje w CV i później okazywało się, że firma pojęcia nie ma o czym i z kim rozmawia. Wygląda to tak jakby nikt nie zarządzał tam kadrami, nikt nie prowadził procesów rekrutacyjnych a telefon był "ot tak sobie". Przecież na rynku jest tyle teraz programów wspomagających, niektóre nawet jak ten na www, działają w chmurze. Nie trzeba jednak specjalnego oprogramowania do panowania nad dokumentami, wystarczy tabelka i skoroszyt na dokumenty....
OdpowiedzUsuńBardzo dobry wpis. Pozdrawiam serdecznie.
OdpowiedzUsuńDobra organizacja jest tym ważniejsza im większej firmy dotyczy. Z tego powodu wiele firm decyduje się na wdrożenie rozwiązań pokroju tego od https://www.teta-air.pl/. Pozwala ono na automatyzację wielu procesów skracając tym samym czas potrzebny na wykonanie tych zadań, dając możliwość skupienia się na ważnych sprawach
OdpowiedzUsuńBardzo istotne uwagi, świetny artykuł. Fajnie się czyta Twojego bloga.
OdpowiedzUsuńprzydatny wpis!
OdpowiedzUsuń