Poszukiwanie pracy może przypominać wyprawę do miasta, w którym jeszcze nie byliśmy, natomiast wiemy o nim, ze posiada liczne atrakcje i zabytki warte zobaczenia. Przed wyruszeniem w drogę warto więc przygotować listę, która ułatwi nam podróż i umocni nas w przekonaniu, że trafimy do zamierzonego ostatecznego celu.
Czas więc zaplanować wspomnianą podróż, wypisując wszystkie przystanki, które będą prowadzić nas do celu. Poniższa lista może okazać się przewodnikiem, inspiracją, a może i uzupełnieniem wiedzy na temat tego, w jakich meandrach skrywa się przed nami rynek pracy Zachęcam do lektury i dodawania własnych propozycji do tej - z pewnością - niewyczerpanej listy.
- Prasa ogólnopolska i lokalna - listę otwiera stara, sprawdzona prasa. Ogłoszenia często powielają te, które znajdują się już w Internecie, jednak warto mieć rękę na pulsie i od czasu do czasu sprawdzać, co się dzieje w tradycyjnych mediach. Niektórzy rekruterzy zakładają, że po papierowe wydanie gazet sięgają kandydaci w wieku 40+, którzy nie są stałymi użytkownikami Internetu. Dlatego też wiele ogłoszeń może być adresowanych właśnie do takich ludzi.
- Portale pracy - pozycja ta (zwłaszcza dla czytelników - bądź, co bądź - internetowego bloga) powinna być znana. Warto dodać, że dodawanie ofert pracy w największych portalach pracy jest płatne, cena takiej usługi to nawet kilkaset złotych za jedno ogłoszenie. W związku z tym nie każda firma może sobie pozwolić na taki wydatek. Poszukiwania pracy warto więc rozszerzyć o te portale, które umożliwiają bezpłatne zamieszczanie ofert pracy, np. olx.pl, czyli dawna tablica.pl
- Wyszukiwarki ofert pracy - w sieci można odnaleźć wyszukiwarki ofert pracy, które gromadzą ogłoszenia z najbardziej popularnych portali pracy. Plusem korzystania z takiej wyszukiwarki jest oszczędność czasu - nie musimy odwiedzać wszystkich portali, aby mieć "przegląd" rynku. Niemniej, przeglądarki nie obsługują 100% portali pracy - część poszukiwań jednak będziemy musieli zrobić na własną rękę (tyczy się to zwłaszcza przeglądania ofert pracy zamieszczonych za pośrednictwem bezpłatnych portali, o których mowa była powyżej)
- Portale ogłoszeniowe - poszukując pracy, warto zaglądać również na "ogólne" portale ogłoszeniowe, zwłaszcza te, o charakterze lokalnym. Tam również możemy znaleźć oferty pracy.
- Portale społecznościowe dla profesjonalistów - w Polsce największą popularnością cieszą się dwa portale tego typu, czyli Goldenline (polski serwis) oraz Linkedin (międzynarodowy serwis). Za pośrednictwem obu można być aktywnym i pasywnym kandydatem, a więc odpowiednio: z użyciem tych portali można odpowiadać na zamieszczone tam ogłoszenia lub też "dać się znaleźć" osobom rekrutującym. Oba portale umożliwiają nam stworzenie profesjonalnego profilu (przypominającego CV), zbieranie referencji, udzielanie się na tematycznych forach itp. Niezależnie od tego, czy obecnie szukamy pracy czy też nie, warto mieć na nich starannie uzupełniony profil.
- Portale społecznościowe - już od kilku lat w HR-owym światku mówi się o rekrutacji poprzez portale społecznościowe. Przykładem może być Facebook, który na pierwszy rzut oka jest typowym serwisem o "prywatnym" charakterze. Jednak medium to ma interesujące dla rekruterów grupy tematyczne, które gromadzą pasjonatów i specjalistów różnych dziedzin. Do tych grup coraz częściej dołączają osoby prowadzące rekrutacje, które zamieszczają tam ogłoszenia lub rozglądają się za odpowiednimi kandydatami.
- Branżowe fora internetowe - w Internecie roi się od tematycznych grup i forów dyskusyjnych, które gromadzą takie grupy zawodowe jak mechanicy, programiści, prawnicy, sprzedawcy i wiele innych. Rekruterzy poszukujący specjalistów odwiedzają również takie fora.
- Networking/polecenie - punkt ten może być kontrowersyjny, ponieważ w Polsce bardzo negatywnie mówi się o tej metodzie zatrudniania (kto nie słyszał o takich określeniach jak nepotyzm, posiadanie pleców, kolesiostwo itp.). Niemniej, zatrudnianie przez polecenie uznawane jest przez pracodawców za jedną z pewnych i efektywnych form pozyskiwania pracowników. Pracodawcy zachęcają swoich pracowników do polecania kandydatów, oferując im nagrody rzeczowe i pieniężne, które mogą sięgać nawet kilku tysięcy złotych(!). Dla osób poszukujących zatrudnienia jest to istotna informacja - warto wśród swoich znajomych i rodziny utrwalić swój wizerunek profesjonalisty i otwarcie mówić o poszukiwaniu pracy lub potrzebie rekomendacji, gdy takowej potrzebujemy.
- Spotkania branżowe -warto regularnie uczestniczyć w spotkaniach branżowych, które są dedykowane naszej grupie zawodowej. W większych miastach niektóre grupy specjalistów spotykają się na regularnych spotkaniach, o charakterze mniej lub bardziej formalnym.
- Śniadania biznesowe - te spotkania gromadzą osoby reprezentujące różne szczeble kariery z różnych branż. Spotkamy na nich studentów, absolwentów, przedsiębiorców, specjalistów... Cel, charakter, częstotliwość i formuła spotkań zależy od organizatorów - informacje o śniadaniach biznesowych z łatwością można znaleźć w internecie.
- Targi pracy są płaszczyzną do spotkań pracodawców i kandydatów. Najczęściej organizowane są wiosną i jesienią. Mogą mieć charakter ogólny lub być przeznaczone dla pracowników z konkretnej branży. Często oprócz stoisk targowych, organizatorzy dbają o przygotowanie warsztatów tematycznych, prelekcji, które mogą być atrakcyjne dla kandydatów. Dla kandydatów wstęp na takie wydarzenie jest bezpłatne.
- Agencje zatrudnienia - niezależnie od tego czy obecnie poszukujemy pracy, czy będziemy to robić dopiero za jakiś czas, warto znaleźć się w bazach kandydatów agencji zatrudnienia. W Polsce działa kilkaset takich agencji, a największe z nich mają międzynarodowy zasięg. Z uwagi na to, że agencje mają wielu klientów, nasze CV (a dokładniej nasz profesjonalny profil kandydata) ma szanse znaleźć się u każdego z nich. Jak znaleźć się w takiej bazie? Wystarczy wysłać CV lub wypełnić internetowy formularz danej agencji pracy, wyrażając jednocześnie zgodę na udział w (obecnych i przyszłych) procesach rekrutacji.
- Powiatowy Urząd Pracy/Wojewódzki Urząd Pracy - niewątpliwym atutem korzystania z usług PUP i WUP jest fakt, że instytucje te nie tylko pośredniczą w zatrudnieniu (m.in. poprzez przedstawianie ofert pracy), ale również realizują funkcję poradnictwa zawodowego. Jest to szczególnie ważne dla osób, które chcą się przebranżowić, są długotrwale bezrobotne lub - po prostu - czuję się zagubione w czasie poszukiwania pracy. Wspomniane instytucje świadczą bezpłatną i kompleksową pomoc, dlatego warto udać się do nich już na początku procesu poszukiwania zatrudnienia.
- Akademickie Biura Karier i Ochotnicze Hufce Pracy- podobnie jak PUP, Akademickie Biura Karier i OHP działają dwutorowo - z jednej strony świadczą usługi w zakresie doradztwa zawodowego (wraz ze szkoleniami), a z drugiej posiadają bazę aktualnych ofert praktyk, staży i pracy. Korzystanie z ich wsparcia jest - oczywiście - bezpłatne.
- Własna strona internetowa może mieć różne formy - może pełnić funkcję wirtualnego CV, a może być również barwnym, ciekawym portfolio zawodowym (zwłaszcza w przypadku kreatywnych zawodów). Dla osób niezwiązanych z IT, stworzenie strony internetowej może wydawać się niemożliwe, jednak istnieje wiele portali, które pozwalają nawet laikom stworzyć ciekawe, estetyczne witryny. Przykładem może być Joomla lub Wordpress.
Warto szukać pracy w różnych źródłach, W dzisiejszych czasach musimy się postarać żeby znaleźć godną uwagi ofertę. Dobrze chodzić na zorganizowane szkolenia aktywnego poszukiwania pracy. Interesujący blog pełen wartościowych rad.
OdpowiedzUsuńDokładnie tak - nie możemy się ograniczać do jednej metody, ponieważ w wielu branżach mamy nadpodaż specjalistów. Dziękuję za zainteresowanie blogiem :)
OdpowiedzUsuńMi póki co wystarcza szukanie w internecie:)
OdpowiedzUsuńWitam serdecznie,
OdpowiedzUsuńOstatnie 1,5 roku pracowałam w firmie x, która wraz z pracownikami została sprzedana firmie y. Nowy pracodawca jeszcze tego samego dnia wręczył nam wypowiedzenia. Skoro świadectwo pracy zostało wystawione przez firmę y rozumiem, że w CV należy umieścić informację, że przez te ostatnie 1,5 roku pracowałam w firmie y a nie firmie x? Proszę mi wybaczyć za takie podejrzewam dla Pani oczywiste pytanie, ale wolę zapytać się fachowca, żeby nie popełnić gafy wysyłając swoje CV :)
Dziękuję za odpowiedź
Pozdrawiam
Katarzyna K.
Poszukiwanie pracy na wiele sposobów to bardzo trafne rozwiązanie umożliwiające w szybki sposób znalezienie ciekawej oferty. Pokazywanie siebie i swoich umiejętności potencjalnym pracodawcom jest również dobrym rozwiązaniem. Interesujący blog, zawiera wiele pożytecznych rad.
OdpowiedzUsuńSzukanie w Internetach jest najlepszym możliwym pomysłem:)
OdpowiedzUsuńJa zawsze się "wpycham" na siłę;p
OdpowiedzUsuńnajlepsze są i tak znajomości :)
OdpowiedzUsuńNiestety, ale takie myślenie jest drogą na dno...
OdpowiedzUsuńA co sądzicie o agencjach pośrednictwa pracy? ostatnio z ciekawości sprawdziłem sobie oferty pracy dostępne w agencji MG Solutions u mnie w mieście i powiem wam, że na prawde większość z nich była bardzo ciekawa. Co wy o tym sądzicie?
OdpowiedzUsuńPoszukiwania pracy nie są łatwe. Jest mnóstwo miejsc gdzie można jej szukać, a czasem i tak trudną ją znaleźć. Myślę, że najwięcej osób szuka pracy przez internet lub przez znajomych.
OdpowiedzUsuńDzięki wielkie za te wspaniałe wskazówki.
OdpowiedzUsuńPracując za granicą, czasem trzeba przejechać do kraju. Ja najczęściej wybieram samolot, a w razie opóźnionego lotu wiem, że mogę ubiegać się o odszkodowanie lotnicze.
OdpowiedzUsuńCiekawy i bardzo pomocny wpis. Wszystko co warto wiedzieć na ten temat
OdpowiedzUsuńŚwietny wpis z pomocnymi uwagami
OdpowiedzUsuńSuper post
OdpowiedzUsuńSuper wpis. Ciekawie napisane
OdpowiedzUsuńPomocne informacje. Warto było tutaj zajrzeć
OdpowiedzUsuńBardzo przydatne wskazówki, świetny wpis
OdpowiedzUsuńWarto przeczytać ten wpis, dużo pomocnych podpowiedzi i wiadomości :)
OdpowiedzUsuńpomocny wpis!
OdpowiedzUsuńciekawe informacje i fajny blog
OdpowiedzUsuńWiększość osób szuka pracy w internecie. Wraz ze wzrostem firm działających w sieci, agencje reklamowe poszukują osób chętnych na różne stanowiska, w tym np. projektowanie graficzne. Według mnie to fajna opcja
OdpowiedzUsuńŚwietny tekst! Od roku nie czytałam tak wartościowego i fajnego artykułu.
OdpowiedzUsuńPoszukiwanie pracy to nie lada wyzwanie. Czasem trzeba poświęcić sporo czasu i wysiłku, aby znaleźć satysfakcjonującą nas pracę. Wiem coś o tym. W tamtym roku straciłam pracę i minęło trochę czasu zanim udało mi się znaleźć nowe miejsce pracy. Ja korzystałam z pomocy pomocy portalu ogłoszeniowego, ale warto sprawdzić każdą z możliwych opcji znalezienia pracy. Świetny wpis!
OdpowiedzUsuńPraca powinna przynosić wiele satysfakcji i powinno chodzić się do niej z przyjemnością. Nie tylko zależy od tego jakie zadania wykonujemy, znaczenie ma również to jak jesteśmy traktowani w miejscu pracy i czy w pełni wykorzystuje się nasz potencjał.
OdpowiedzUsuńPosiadając własną stronę internetową zyskuje się w oczach pracodawcy. Dlatego warto wziąć to pod uwagę.
OdpowiedzUsuńArtykuł zawiera dużo wartościowych przykładów. Zostanę na tym blogu na dłużej.
OdpowiedzUsuńWarto założyć własną stronę internetową, która posłuży jako wizytówka własnej osoby oraz swoich umiejętności i doświadczenia.
OdpowiedzUsuńZdecydowanie próbować poprzez agencje pracy tylko takie sprawdzone które mają wielu klientów. Wtedy istnieje duża szansa, że uda się sprawnie znaleźć pracę zgodną z wykształceniem jakie się posiada. Takie agencje rekrutują pracowników z Polski ale także z Ukrainy https://kono.jobs/pracownicy-z-ukrainy/ . Są w stanie znaleźć idealnie takie osoby jakich dany pracodawca poszukuje.
OdpowiedzUsuńDziękujemy za wyczerpujące wskazówki dotyczące szukania pracy! Twoja lista jest kompleksowa i oferuje różnorodne sposoby, od tradycyjnych ogłoszeń prasowych po portale społecznościowe i spotkania branżowe. Dzięki Twoim radom czytelnicy zyskują pełniejszy obraz możliwości na rynku pracy. Dziękujemy za cenne wskazówki!
OdpowiedzUsuńDziękujemy za wspaniałe uwagi dotyczące satysfakcji z pracy oraz za podzielenie się wskazówkami dotyczącymi poszukiwania pracy! Zgadzamy się, że praca powinna przynosić wiele satysfakcji i powinniśmy cieszyć się jej wykonywaniem. Twój artykuł zawiera wiele wartościowych przykładów i informacji, które na pewno zostaną docenione przez czytelników. Dziękujemy również za udostępnienie linków do profesjonalnych źródeł informacji na temat tworzenia stron internetowych oraz sposobów poszukiwania pracy. To naprawdę cenne wskazówki!
OdpowiedzUsuń