piątek, 10 stycznia 2014

Mądre i skuteczne postanowienia

Początek roku często jest momentem podsumowań, oceny dotychczasowych działań, ale również i czasem, gdy planujemy i wyznaczamy kolejne cele. Termin „postanowienia noworoczne”, często jednak budzi pobłażliwy uśmiech, ponieważ u wielu osób motywacja do zmian kończy się jeszcze w styczniu. Co w takim razie zrobić, by nasze postanowienia były czymś więcej aniżeli  łabędziem śpiewem podczas koncertu życzeń?

Mądre cele, czyli osiągalne cele

Częstym błędem w wyznaczaniu celów jest ich nieostry sposób formułowania – ,,w przyszłym roku schudnę”, ,zacznę uprawiać sport”, ,,zmienię pracę” itp. W tych – jakże szczytnych – postanowieniach brakuje jednak konkretów. Kiedy poznam, że osiągnęłam swój cel? Jaki efekt mnie satysfakcjonuje? Kiedy zamierzam to osiągnąć? Czy jestem w stanie osiągnąć to, co założyłam? Czy rzeczywiście zależy mi na osiągnięciu tego celu? Jeśli nasze postanowienie będzie jasno określone, bez problemu będziemy mogli odpowiedzieć na te pytania. Oznacza to, że cel został sformułowany według zasady SMART. SMART, to akronim, w którym każda litera oznacza cechę, jaką musi spełniać mądrze sformułowane postanowienie.



S             sprecyzowany                 – co konkretnie chcę osiągnąć?
M           mierzalny                         – po czym poznam, że cel zostanie osiągnięty?
            atrakcyjny                      – czy rzeczywiście zależy mi na osiągnięciu tego celu?
            realistyczny                    – czy jestem w stanie to osiągnąć?
            terminowy                      – czy potrafię wyznaczyć realny termin końcowy? (tzw. deadline)

Dobrze, a więc mądrze sformułowany cel wspomaga naszą motywację, ponieważ nie pozostawia miejsca na wymówki i przekładanie np. terminu. W przypadku, gdy pragniemy np. zaoszczędzić pewną kwotę na wymarzony urlop, nasz cel można jasno sprecyzować trzymając się zasady SMART:

(S)precyzowany                 chcę oszczędzić pieniądze na wakacje
(M)ierzalny                        oszczędzenie 4000 zł (konkretna wartość)
(A)trakcyjny                      zależy mi na tym, by wypocząć w ciepłym kraju
(R)ealisyczny                     przy obecnych dochodach jestem w stanie to zrobić
(T)erminowy                     muszę to zrobić do 31 maja (konkretny termin)

Tym sposobem mamy precyzyjne sformułowany cel, który jest dla nas atrakcyjny i motywujący. Nie pozostaje nam już nic innego jak działać.

Zapisz cel i mów o nim

Mądrze sformułowany cel  to początek drogi do sukcesu. Warto go zapisać, a kartkę przechowywać w miejscu, do którego mamy stały dostęp – mogą to być drzwi od lodówki, monitor komputera, podręczny kalendarz itp. Tym sposobem przynajmniej kilka razy w tygodniu będziemy przypominać sobie o tym, co postanowiliśmy. Ponadto, zobowiązania, które spisujemy odręcznie (zwłaszcza, jeśli się pod nimi podpisujemy), bardziej oddziałują na naszą motywację. Jest to forma umowy, przyrzeczenia wobec samego siebie, gdy zobowiązujemy się do osiągnięcia celu.
Dodatkowym motywatorem może być powiadomienie o naszym postanowieniu osób, które cieszą się naszym uznaniem i szacunkiem. Robert Cialdini w swej książce „Wywieranie wpływu na ludzi” opisuje historię kobiety, która zdecydowała się rzucić palenie i chciała poinformować o tym fakcie osoby, które – według niej – odgrywały największą rolę w jej życiu. W tym celu sporządziła listę najistotniejszych dla niej osób, zakpiła kartki pocztowe i na każdej z nich napisała to samo przyrzeczenie: „Obiecuję Ci, że już nigdy nie zapalę ani jednego papierosa.”  Pocztówki te następnie wysłała do członków najbliższej rodziny, przyjaciół, a nawet przełożonego. Kto rzucał palenie, ten wie, jak trudne zadanie wyznaczyła sobie bohaterka tej historii. Jednak w każdej chwili słabości przypominała sobie ona o osobach, wobec których zobowiązała się porzucić nałóg i jaki zawód może im sprawić. Tym sposobem skutecznie rzuciła palenie.

Postanowienia noworoczne (i te czynione w każdej innej sytuacji), mają za zadanie nas motywować i wyznaczać kierunek działania. Jest więc zatem sens planować, marzyć i osadzać te marzenia w rzeczywistości. Pamiętajmy jednak, by wszystkie wyznaczone cele były mądrze sformułowane, a także by osobiście nas angażowały.

9 komentarzy: